הכל על בנטונייט

קידוחים לצורך בניית תשתית להקמת מבנה עשויים להיות בעייתיים מאוד במידה והקידוח נעשה בקרקע חולית שקיימת בה סכנת קריסה או עקב המצאות מים תת קרקעיים. היום, לפחות במדינת ישראל, מספר הקרקעות לבנייה הולך וקטן ולכן יש צורך במציאת פתרונות אפקטיביים לבנייה שיאפשרו שימוש מקסימלי בקרקעות הקיימות.

אחד הפתרונות המהפכניים ביותר בעולם הבנייה והקידוח הוא שימוש בבנטונייט. הבנטונייט הוא חומר שמופק ממינרלים מיוחדים, עשירים מאוד בנתרן שעם ערבובו עם מים הוא הופך לחומר מילוי עמיד. הבנטונייט משמש למעשה חומר מילוי זמני המונע את קריסת דפנות הקידוח אל תוך עצמו. השימוש בבנטונייט הפך פופולרי יותר ויותר בקידוחים לעמוק רב תוך שמירה על בטיחות העבודה ועמידות דפנות הקידוח עד ליציקת הבטון ויצירת השלד וזאת במטרה להקנות למבנה, גדול ככל שיהיה, יציבות מקסימלית.
הבנטונייט מגיע באבקה, אותה מערבבים עם מים ביחס הנקבע בהתאם לתנאי השטח, הרכב הקרקע ופרמטרים נוספים הנלקחים בחשבון בשטח במטרה לייעל את התוצר הסופי. הבנטונייט הוא חומר שמסת המשקל שלו קלה יותר ממשקלו של בטון מה שהופך אותו ליעיל ונוח לשימוש.

הבנטונייט מוזרם לקדח דרך מערכת צינורות הטרמי, לאחריו יוכנסו היסודות – הברזל ובשלב הבא מתחילים לצקת את הבטון.
כפי שצוין, הבנטונייט הוא חומר קל יותר מבטון, לכן ברגע שהבטון מתחיל להיות מוזרם לקדח, הבנטונייט יתחיל לצוף ולעלות מעל הבטון. משאבת בנטונייט ייעודית תשאב את החומר החוצה ותעביר אותו לדיסנדר שניכנס לפעולה.
הדיסנדר הוא כלי בעל כניסה ויציאה. מטרתו לסנן ולהפריד בין הבנטונייט לפסולת וחומרים אחרים כגון חול, בטון, צמחיה או מים שהתערבבו אתו בתוך הקדח. החומר היוצא מהדיסנדר הוא בנטונייט נקי ומוכן לשימוש חוזר. חיסכון משמעותי בכסף.
קיימות כיום שיטות עבודה רבות ושונות בענף התשתיות והבנייה, חלק גדול מהשיטות נועדו כדי להקל עלינו בעבודה ולסייע לנו לבנות טוב ובטוח יותר מבעבר. המודעות והדרישות לבניית מבנים תקינים שעומדים בדרישות התקן המחמיר עולה כל הזמן ושיטות העבודה שהוכנסו, כדוגמת הבנטונייט מאפשרות לנו לבנות יסודות למבנים ברמה גבוהה ואיכותית.

תהליך העבודה עם הבנטונייט לכאורה פשוט אך יש חשיבות רבה למקצועיות והכרת החומרים וסוגי הקרקעות בעבודה זו. חישוב נכון של הכמויות והמינונים יבטיחו תוצאות לא פחות ממעולות.
לא פחות חשוב – שימוש בציוד איכותי. שימוש במשאבה ובדיסנדר איכותיים ואמינים יבטיחו שנים של שימוש ומיחזור בנטונייט בצורה האיכותית ביותר. חיסכון כספי ושקט נפשי לא מבוטל.
א. ליליה בע"מ מייבאת ומשווקת את מכלול הציודים שתזדקקו להם בעבודה עם בנטונייט. הציודים שלנו מיוצרים על ידי מיטב יצרני הציוד, חלקי חילוף ושירות טכני עומדים לרשותכם גם כן במטרה לאפשר לכם עבודה חלקה ונטולת תקלות.
צוות המומחים שלנו ישמחו לייעץ ולכוון לציוד הנכון עבורכם.

הבנטונייט משמש אותנו רבות בעבודות קידוח שונות וכן מאפשר עמידות דפנות הקדח ומניעת קריסת הדפנות אל תוך הקדח מה שעשוי להוביל לתקלות בטיחותיות בעבודה וכן בעמידות המבנה לאורך זמן.
אל הקדח מזרימים תמיסת בנטונייט אשר מרכיביה הינם אבקת בנטונייט מהולה במים כאשר התוצר הסופי הינו חומר דמוי ג'ל אשר מטרתו כאמור הינה שמירה על דפנות הקדח ומניעת קריסתן. מהנדסים ואנשי מקצוע מומחים בודקים את פני השטח, סוג הקרקע ואלמנטים נוספים אשר על פיהם יקבעו את כמות המים וכמות הבנטונייט בהם יש להשתמש לשמירה על דפנות הקדח.

את הבנטונייט נהוג להכין בתוך מיקסר בנטוניט אשר נועד למהול את הבנטונייט בכמות המים הדרושה וזאת באופן היעיל ביותר תוך ניצול כל הבנטונייט ומניעת תופעת "גושים" בתמיסה אשר עשויה להפוך חלקים ממנה לחזקים ועמידים פחות בפני לחץ דפנות הקדח. תמיסת הבנטונייט למעשה מאפשרת את עמידות הקדח וכן אף המשך קידוח עמוק יותר בתנאים קשים וכן גם בשכבת מי התהום.
עם סיום התהליך ויציקת היסודות של המבנה העתידי להיבנות ניתן לשאוב את הבנטונייט אשר אינו מתרכב עם שאר החומרים וכן "צף" למעלה אל פני השטח. משאבות בנטונייט וכן דיסנדרים מתקדמים מאפשרים שאיבה של הבנטונייט וכן מחזור של הבנטונייט תוך הפרדת חול, מים ושאר מרכיבי פסולת שונים מן הבנטונייט וכן הכנתו לשימושים חוזרים. שימוש בדיסנדרים ומשאבות מתקדמות מאפשרים חיסכון עצום בכסף. שאיבה של הבנטונייט וכן מחזור של הבנטונייט תוך הפרדת חול, מים ושאר מרכיבי פסולת שונים מן הבנטונייט וכן הכנתו לשימושים חוזרים. שימוש בדיסנדרים ומשאבות מתקדמות מאפשרים חיסכון עצום בכסף.

את הבנטונייט האיכותי ביותר שמשמש את החברות בישראל כורים לרוב באזור בולגרי והוא היקר והמובחר מסוגו, וכמובן הפחות איכותי הודו ומצרים בה הוא מצוי בשפע. בנטוניט שכזה ניתן לרכוש בשקים שכן הוא מגיע בצורת אבקה אותה יש למהול במים על פי חוות דעתם של המהנדסים ואנשי המקצוע בשטח. בשנים האחרונות חלה התעוררות בשימוש בנטונייט יווני וטורקי… האיכות מאפשרת קידוח עמוק ובטוח יותר וכן הקמת מבנים בעלי יסודות חזקים ובטוחים הרבה יותר גם לאחר שנים רבות.

אבקת הבנטונייט אותה אנו מוכרים מרוכזת ואיכותית הארוזה על גבי משטח מסיבי 1,350 ק"ג ובתוך

0 תגובות

השאירו תגובה

רוצה להצטרף לדיון?
תרגישו חופשי לתרום!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *